czwartek, 4 lutego 2016

Nienawistna Ósemka, czyli o gwoździach, szkatułkach i macguffinach według Quentina Tarantino.



            Zacznę nietypowo jak dla recenzji filmu, bo od zwrócenia uwagi na jego ścieżkę dźwiękową. W The Hateful Eight(2015), najnowszym filmie Quentina Tarantino[1] - który ma szansę pozostać w pamięci fanów reżysera, jako perełka w jego filmowej koronie - po raz kolejny, po burzliwym artystycznym rozstaniu się obu panów[2], mamy okazję słuchać wirtuozyjnych utworów Ennio Morricone. To właśnie one, wespół z fenomenalnym umysłem reżysera takich filmów jak Reservoir Dogs(1992) oraz Pulp Fiction(1994), a także olśniewającymi zdjęciami Roberta Richardsona JFK(1991), Aviator(2004), prowadzą nas przez paranoiczny, elektryzujący obraz. Morricone perfekcyjnie ujmuje zmieniające się stany bohaterów, przy czym nie pozwala nam zapomnieć, że są oni o krok od rzucenia się sobie do gardeł. Warto zauważyć, że to swojego rodzaju powrót mistrza, który komponuje muzykę do westernu po raz kolejny od przeszło trzydziestu lat! Swoją muzyką[3] podtrzymuje napięcie i ilustruje to co dla widza niewidzialne gołym okiem, a samą już uwerturą zapowiada niezwykłe przedstawienie jakiego ten będzie mógł doświadczyć.
The Hateful Eight, uderza mistrzowskim połączeniem westernu z suspensem na poziomie, którego nie powstydziłby się sam Alfred Hitchock. Nie zabrakło tutaj niczego z charakterystycznego stylu Tarantino: brutalność słowna i fizyczna; absolutne ignorowanie poprawności politycznej; charakterystyczni bohaterowie o podwójnej moralności; motywy zemsty i naturalnie silnie zarysowany pastisz wszelkich odmian, który sięga od samej promocji filmu po jego ostatnie sekundy na taśmie na której został uwieczniony. Słowem, wszystko na swoim miejscu – wszystko to za co kochamy pana Tarantino. Bardzo podobała mi się forma, zapożyczona(niemal dokładnie) z westernów dyliżansowych, a jednak nieco rozwinięta. Akcja takich westernów miała formę szkatułkową i w The Hateful Eight, bardzo wyraźnie można to dostrzec: najpierw bohaterów zamyka się dosłownie w dyliżansie, a później w niewielkiej przestrzeni jaką staje się w tym przypadku pasmanteria Minnie[4](Dana Gourrier). Pikanterii temu zabiegowi daje każda scena, w której bohaterowie muszą dobijać zepsute drzwi gwoźdźmi, co skojarzyło mi się jednoznacznie z powiedzeniem „dobić ostatnią deskę do trumny”. Jak się okazało niewiele się w tej kwestii pomyliłem, choć w przypadku Tarantino było to do przewidzenia. Nie znaczy to oczywiście, że sam film jest przewidywalny. Gwarantuję, że w The Hateful Eight nie musicie się martwić o brak zaskoczenia czy nudę. Dzięki tempu akcji, oraz rozłożeniu napięcia, które nie słabnie od początku do końca filmu, mamy do czynienia z dziełem bardzo podobnym do The Rope(1948), Hitchocka – przynajmniej pod kątem wspomnianego tempa akcji oraz suspensu i napięcia, które prześladuje nas przez cały czas projekcji filmu. Ponadto, zarówno The Rope, jak The Hateful Eight, są bardzo teatralne[5]: pamiętajmy, że Hitchock[6] kręcił swój film z zamiarem pokazania go w jednym długim ujęciu; Tarantino natomiast poważnie rozważa przełożenie swojego obrazu na deski teatru.



Kolejnym zaskoczeniem - pomijając sam fakt, że film w ogóle został ukończony[7] - okazał się wybór nośnika dla filmu, którym stała się taśma 70mm. Nieco archaiczna, zwana „królewskim formatem”, była używana głównie do pokazywania dzieł monumentalnych, historycznych, lub mających robić większe wrażenie niż reszta obrazów (dziś jest już niewiele kin, które posiada przystosowane do niej projektory, a jeszcze mniej jest zapewne operatorów tychże urządzeń). Taśma 70mm była swojego czasu odpowiedzią na wynalezienie telewizji: należało przyciągnąć widzów do kina nowym, większym formatem, który byłby atrakcyjniejszy od domowego odbiornika. W The Hateful Eight format ten sprawdził się doskonale, pozwalając po raz kolejny rozwinąć skrzydła Richardsonowi, który zamknął i tak już ciasne filmowe przestrzenie w przepięknych krajobrazach Wyoming. Szerokie ujęcia przydały się również dla ujęć wewnątrz miejsca akcji, tak aby przy niektórych scenach widz miał lepsze rozeznanie w całym planie akcji. Brak w The Hateful Eight charakterystycznych scen pozycjonujących kręconych z góry, Tarantino zastępuje je właśnie szeroką perspektywą. Sam Tarantino podkreślał fakt, że: obraz jest dzięki temu nie tyko o wiele szerszy od tych, które oglądamy zwyczajowo w kinie, ale również uwydatnia się na nim więcej szczegółów.
Podczas publicznych odczytów powieści, na którą Quentin Tarantino miał zamiar przerobić swój scenariusz wystąpiło kilku aktorów, którzy później pojawili się finalnie w wersji filmowej. Ostateczny dobór ról okazał się bardzo trafiony, a każdej postać pojawiającej się w filmie udało się dodać do obrazu nieco rumieńców. Każdy aktor otrzymał niepowtarzalną i bardzo charakterystyczną rolę, a także starał się wybić kunsztem nad pozostałych kolegów po fachu[8]. Tarantino zestawia ze sobą bohaterów na zasadzie kontrastów, co jest również silnym elementem westernu, którego pastiszu dokonuje reżyser. I tak oto, major Marquis Warren(Samuel L. Jackson) poza oczywistym faktem tego, że jest czarnoskóry, będzie wchodził w wyraźne zatargi ze sprawiającym wrażenie przygłupa, młodym szeryfem Chrisem Mannix’em(Walton Goggins) oraz generałem Sandy Smithers’em(Bruce Dern) przez to chociażby, że podczas wojny walczyli po przeciwnych stronach barykady. Major Warren[9] mógłby uchodzić za bohatera, który gra tutaj pierwsze skrzypce, ale tak naprawdę każdy, nawet najmniejszy występ w tej całej historii jest nieodzownym elementem większej całości przez co granica między rolami pierwszo, a drugoplanowymi potrafi się skutecznie rozmywać. Nieco innym zestawieniem charakteryzuje się para: Warren – John Ruth „The Hangman”(Kurt Russell[10]), obaj panowie są łowcami nagród i mają podobne poglądy, ale każdy z nich zupełnie inaczej czyta listy gończe kończące się hasłem „żywy, lub martwy”. Takich zestawień w filmie można doliczyć się jeszcze kilku, a każde ma swoją małą, unikatową historię. Jak zwykle jednak nie opiszę wszystkiego żeby nie zepsuć nikomu zabawy. Każda para, lub grupa, która zawiązuje koalicje lub spisek podczas tej fatalistycznej schadzki elektryzuje atmosferę filmu nie pozwalając nam oderwać wzroku od ekranu nawet na chwilę. Ze wszystkich aktorów najbardziej podobała mi się jednak postać diabolicznego brytola, Oswaldo Mobray’a, zagrana przez Tim’a Rotha(czarujący, zaskakujący i przezabawny… aż do końca). Wesołym dodatkiem do całej nienawistnej ferajny okazali się być także woźnica, Ed(Lee Horsley) i signor Bob(Demian Bichir), których perypetie pozwalają widzowi na krótkie złapanie oddechu przed kolejnym zanurzeniem się w szaleństwo pozostałych bohaterów. Dopełniająca całość rola Daisy Domergue(J. J. Leigh), również była przekonująca, ale zastanawiam się czy nie aby wyłącznie przez, to że była to jedyna większa rola kobieca w filmie – nie przeceniałbym jej, ale również nie deprecjonował, gdyż jest ona swojego rodzaju kluczem do całej tej misternie skonstruowanej szkatułki. Zdecydowanie najmniej przypadły mi do gustu postaci Jody’ego(Channing Tatum), oraz Joe Gage’a(Michael Madsen), który mimo, że przewijał się przez ekran dość często nie zaprezentował sobą niczego porywającego – zupełnie nie rozumiem skąd ten brak energii. Tak czy inaczej charakteryzacja, dialogi i zachowanie postaci występujących w filmie tworzyły spójną całość i nie budziły większych wątpliwości.



Kwestii rasowych, jakie ostatnio targają Fabryką Snów nie mam zamiaru poruszać, jednak nie dopatrywałbym się w The Hateful Eight wielkich porachunków w tej materii – mimo wszystkich złośliwych uwag. W ostateczności można się tutaj dopatrzeć pewnego rodzaju rewizjonizmu historycznego[11], którego Quentin Tarantino dokonywał już w swoich wcześniejszych filmach jak Inglorious Basterds, czy Django. Nie jest to nic nowego dla reżysera, który stara się od jakiegoś czasu pokazywać nam coś więcej niżeli tylko oderwaną od rzeczywistości filmową historyjkę i na swój sposób oferuje nam zadośćuczynienie krzywd. W swoim ósmym filmie Tarantino podkreśla pewne palące kwestie, ale jakie i czy istotnie są one aż tak drażliwe, to już sami ocenicie wybierając się do kina. Film polecam wszystkim, nie tylko wiernym fanom artysty.

Ocena: 5/6




[1] To już ósmy film pana Tarantino, który zarzeka się, że stworzy ich maksymalnie dziesięć. Jeśli każdy kolejny będzie lepszy, lub nawet równy tym, które reżyser już stworzył, to należy mocno trzymać kciuki, żeby zmienił swój zamysł i kręcił do końca świata i o jeden dzień dłużej.
[2] Morricone, który znany jest z komponowania muzyki do takich klasycznych spaghetti westernów jak The Good, The Bad And The Ugly(1996), po realizacji ścieżki dźwiękowej do filmu Inglorious Basterds(2009), stwierdził, że nie chce już współpracować z Tarantino gdyż ten nie daje mu za wiele czasu na skomponowanie odpowiedniej muzyki, a tę którą już stworzył umieszcza w filmie bez żadnej konsekwencji. Podejrzewam, że sławny maestro zgodził się ułożyć muzykę do The Hateful Eight głównie ze względu na to, że po raz pierwszy użył dla Tarantino pełnej orkiestry włączając w to również chór, oraz mógł napisać pięćdziesiąt minut muzyki wyłącznie na potrzeby tego jednego filmu – należy pamiętać, że Tarantino unika jednorodnej ścieżki dźwiękowej w swoich filmach i woli raczej zapożyczenia i zbitki różnych utworów z innych produkcji. Tu również ich nie brakuje, ale zdają się one być raczej hołdem, bądź pojednawczym gestem ze strony reżysera dla wielkiego kompozytora.
[3] Polecam artykuł, który rzuca nieco światła na poszczególne utwory z The Hateful Eight, oraz pokazuje nieco wcześniejszych zapożyczeń:
http://www.flickeringmyth.com/2016/01/7-badass-tracks-from-ennio-morricones-the-hateful-eight-score.html
[4] Yohei Taneda(scenograf), o pasmanterii Minnie: https://www.youtube.com/watch?v=2USAOZ1odY8
Przestrzenie ukazane w filmie istotnie są bardzo hermetyczne, lecz nie wydają się obce dla widza poprzez stosowany przez reżysera pastisz. Są one znane, podobne, do tego co widz mógł oglądać wcześniej w podobnych produkcjach. Przez taki zabieg Tarantino uzyskuje pewien spokój, który pozwala mu grać na widzu, zaskakując go i wywołując jego podejrzenia.
[5] Ośmielę się również wtrącić, że oba filmy mogą wydać się nudne tylko osobom absolutnie zagubionym w totalnie współczesnych środkach kina mainstreamowego(które zaczyna sprowadzać swój wątpliwy kunszt w stronę prymitywnej atrakcji), lub podchodzącym do tego typu dzieł z dużą dozą ignorancji.
[6] A skoro już o moim ulubionym reżyserze mowa, to nie mogę pominąć jeszcze jednego związku Hitcha z Tarantino: w The Hateful Eight zauważyłem również macguffin’a! Nie jest to może nic dziwnego dla Tarantino, wcześniej mieliśmy bowiem katany, walizki czy diamenty. W ósmym filmie Quentina macguffin’em staje się moim zdaniem list Lincolna, który wiezie ze sobą major Marquis Warren(Samuel L. Jackson). Nie jest to może idealny przykład, moim zdaniem jednak pasuje do tego pojęcia i jego funkcjonalności dla całego filmu.
[7] W 2014 roku scenariusz filmu trafił do sieci, w skutek czego Tarantino ogłosił, że nie będzie realizował filmu na jego podstawie. Opublikował go i 29 kwietnia 2014 roku przedstawił podczas czytania w hotelu Ace w Los Angeles. W miesiąc później wrócił jednak do pomysłu realizacji filmu, którego pierwsze zdjęcia odbyły się w Kolorado 8 grudnia jeszcze tego samego roku. Jak widać dziesiąta muza potrafi być bardzo zmienną kochanką. A może to po prostu chwyt reklamowy? Sami oceńcie.
Po zatwierdzeniu, że film zostanie jednak nakręcony Tarantino zapowiedział serię roadshows z uwagi na jego promocję. Polecam oficjalny materiał: http://thehatefuleight.com/roadshow
[8] Pamiętajmy, że Jennifer Jason Leigh została nominowana do Oscara właśnie za rolę w The Hateful Eight.
Producentka Stacey Sher, o roli J.J. Leigh jako Daisy Domergue: Była nieustraszona. Starała się wszelkimi możliwymi drogami i na wszelkie możliwe sposoby wykorzystać do maksimum potencjał swojej postaci. Dzięki temu Daisy jest tak przekonująca i zaskakująca w każdej swojej scenie.
[9] Ja dopatrzyłem się w postaci Warrena, Doyle’owskiego Sherlocka Holmesa, ale podobało mi się również porównywanie go do Herkulesa Poirot, Agathy Christie. Zaiste jego spostrzegawczość i ostrożność nie zostawiają większych złudzeń co do tego czym mógł kierować się Tarantino tworząc tę postać.
[10] Nie mogę nie zgodzić się z opiniami amerykańskich filmoznawców, którzy słusznie zauważyli podobieństwo postaci Russella do kreskówkowego Yosemite Sam’a – wąsiska i szorstki charakter; trafione w dychę.
[11] Bardzo trafnie ujął ów rewizjonizm w swojej recenzji dla New York Times, Oliver Scott, którego recenzję gorąco polecam zainteresowanym: http://www.nytimes.com/2015/12/25/movies/review-quentin-tarantinos-the-hateful-eight-blends-verbiage-and-violence.html?_r=2

8 komentarzy:

  1. A ja przyznam, że jestem bardzo rozczarowany tym filmem. Na plus sa bardzo ładne zdjęcia, aktorstwo i muzyka(choć wcześniejsze filmy miały lepiej dopasowaną muzykę: pulp fiction idealne, kill bill chociażby motyw gwizdany, a tutaj w sumie muzyka niczemu nie służy). Problem tkwi w historii. Pomijając bzdury logiczne(plan przewidujący, ze śnieżyca spowoduje modyfikacje trasy dyliżansu i przymusowy postój, akcja z piwnica, niemy generał olewający to co się stało) opowieść absolutnie mnie nie wciągnęła. W Linie trzymało nas napięcie wykrycia zbrodni, poznawaliśmy bohaterów i dlatego też zaczynaliśmy wczuwać sie w ich położenie, byliśmy zaangażowani emocjonalnie. A w H8 mamy masę bohaterów, ale w sumie mamy gdzieś co sie z nimi stanie. Bohaterowie przypominają stereotypy tekturowe a nie ludzi z krwi i kości, jak ktoś ginie to człowiek nie odczuwa niczego:/ Problemem też jest długość filmu. Mnóstwo scen ciągnie sie niemiłosiernie i film po prostu nudzi. Nie zrozum mnie źle, bo są filmy rewelacyjne opierające sie tylko na rozmowach(np. 12 gniewnych ludzi) ale w odróżnieniu od H8 ich rozmowy do czegoś prowadzą, mają sens. Tutaj natomiast jest gadanie dla gadania z którego nic nie wynika. Co do listu Lincolna to możliwe że w zamyśle to miał być mcguffin, ale dobry mcguffin ciągnie historie do przodu albo jest jednym z jej motorów,a w H8 do czego służy i co napędza?? Nic.
    Wydaje się, że zabrakło przy Tarantino dobrej duszy która by mu doradziła i pomogła w zauważeniu słabych stron jego historii. Podejrzewam, że jego doradcy czy konsultanci mieli podejście na kolanach do jego dzieł, bo to Tarantiono, geniusz, mistrz. A on rozbuchał swoje ego i wpatrzył sie w swój film jak w obrazek, ale to co jemu sie podoba nie musi oznaczać, ze będzie atrakcyjne dla widza...

    W mojej ocenie niestety ale jest to jeden z najgorszych filmów w jego dorobku:/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy obejrzałeś wreszcie film w całości, czy nadal opierasz się jedynie na fragmentach i przeczuciach? Postawa generała Smithersa jest jasna i uzasadniona w filmie; bardzo dobrze, bez względu na to jak do jego postępowania podchodzimy, jest ono logiczne. Muzyka jest tutaj moim zdaniem perfekcyjna, ale to już kwestia gustu, więc nie ma sensu się o to spierać. Ze wszystkich bohaterów zbędny był moim zdaniem jedynie Joe, ale o tym pisałem, więc nie będę się powtarzał. A to, że bohaterowie to stereotypy... Bartku, powtórzenie i granie właśnie na stereotypach, to jest nieodzowny element pracy tego reżysera, nie widzę więc w tym nic dziwnego, to czy to się komuś podoba czy nie, to znów kwestia gustu. Trzeba jednak w tej specyficznej metodzie dojrzeć to co Tarantino w niej przemyca. Rozwój wypadków jest taki, a nie inny, ale z tym się nie kłócę, bo to argument, którym można by obciążyć dosłownie wszystko - o tym jednak rozmawialiśmy i nie mam zamiaru do tej kwestii wracać. Wolę powtórzyć, że uwierzyłem w to według zasady "załóżmy że" bez której prawdopodobieństwo rozwoju fabuły w ogóle by nie istniało. Gorąco polecam abyś obejrzał ten film w całości i przeanalizował go sobie jeszcze raz, bo naprawdę warto. Nie jest to żadne magnus opum tego reżysera, ale będzie zapamiętanym dziełem. Jestem tego pewny.

      Usuń
  2. Dziękuję za tę recenzję. Przekonała mnie żebym udał się do kina i nie pożałowałem tego. Bardzo trafne i co najważniejsze, nienaciągane spostrzeżenia. Trochę brakowało mi porównań do innych dzieł Q.T., lub chociaż do spaghetti westerns, z których czerpał. Pomimo to, polecę recenzję dalej. Wszystkiego dobrego Panie Michale.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Postaram się w przyszłości przytaczać nieco więcej porównań, które istotnie mogą rzucić więcej światła na sprawę dla czytelników. Niemniej bardzo dziękuję za pozytywną opinię i polecam się na przyszłość.

      Usuń
  3. Domyślam się że nie jest łatwo pisać recenzje filmów pana Quentina, niekiedy samo oglądanie jego dzieł wiąże się z wysiłkiem intelektualnym, ale myślę że udało Ci się zwrócić uwagę na wszystkie kluczowe elementy, miałem jedynie nadzieje że zdecydujesz się wyjaśnić dlaczego oświetlenie wygląda tak a nie inaczej. Znając twórczość artysty uważam że nie można go oskarżać o błędy scenariuszowe, też miałem pewne wątpliwości co do sensu niektórych rozwiązań, ale po zastanowieniu wszystko można wyjaśnić. Film bardzo ciekawy, ale warto nadmienić że na pewno nie jest to obraz dla każdego i wręcz nie wolno go puścić w tle podczas spotkania towarzyskiego. Recenzja spoko film jeszcze bardziej udany.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Istotnie na początku myślałem, że film jest w pewnych miejscach prześwietlony, ale gdy oglądałem go po raz kolejny zauważyłem, że światło nie jest skoncentrowane punktowo bez powodu. Doświetlone są miejsca istotne dla narracji, a także elementy, które reżyser chce wyraźnie podkreślić; przykład: gdy Ruth przygląda się listowi od Abe'a podczas podróży dyliżansem - list jest oświetlony niczym święta relikwia i taką atmosferę utrzymuje w okół tego swoistego macguffina, Tarantino. Dziękuję za pozytywną opinię i mam nadzieję, że wyjaśniłem kwestię :-)

      Usuń
  4. 55 yrs old Physical Therapy Assistant Winonah Franzonetti, hailing from Woodstock enjoys watching movies like Bright Leaves and hobby. Took a trip to Archaeological Site of Atapuerca and drives a Mustang. przydatne tresci

    OdpowiedzUsuń
  5. 40 years old Statistician IV Hermina Prawle, hailing from Happy Valley-Goose Bay enjoys watching movies like Death at a Funeral and hobby. Took a trip to Rock Art of the Mediterranean Basin on the Iberian Peninsula and drives a Ferrari 250 GT LWB 'Tour de France' Berlinetta. najlepsza strona

    OdpowiedzUsuń